509 023 382 / sklep@dlaszwalni.pl
Jesteśmy autoryzowanym dealerem

O co chodzi z tą renderką? czyli wszystko co powinniście wiedzieć o drabince

Opublikowano dnia 22-02-2021

Do czego służy renderka?

Renderka to obowiązkowa pozycja, dla każdego, który chce szyć dzianinę. Renderka przeznaczona jest do podwijania dołów w bluzkach i innych wyrobach z dzianin, lamowania (potrzebny lamownik), rozszywania szwów owerlokowych, ozdobnego przeszywania i wielu innych operacji. Maszyna występuje w podklasach do cienkiego oraz grubego szycia. Renderkę możemy spotkać pod innymi nazwami - najczęściej nazywana jest również dwuigłówką drabinową oraz interlockiem.

maszyna szwalnicza renderka siruba F007K

Charakterystyczne cechy maszyny

Charakterystyczną cechą maszyny jest przede wszystkim ścieg drabinkowy. Typowa renderka posiada taki ścieg na górze oraz od dołu. Renderka standardowo wyposażona jest w trzy igły. Najczęściej występuje w dwóch rozstawach 5,6mm oraz 6,4mm. Rozstaw w maszynie określa odległość pomiędzy pierwszą oraz trzecią igłą.

Maszyna posiada zamontowany przeplatacz górny, który odpowiada za ścieg drabinkowy na wierzchniej stronie materiału. Po zdemontowaniu przeplatacza i wyjęciu jednej igły, otrzymujemy tzw. dwuigłówkę drabinową. W dwuigłówce drabinkowej występują rozstawy igieł 4,8mm, 5,6mm, 6,4mm. Jednak dzięki wyjęciu jednej z igieł otrzymujemy dodatkowe rozstawy 3,2 oraz 2,8. Jednym z głównych zastosowań dwuigłówki drabinkowej jest np. wykończenie dołów T-shirtów, rozszywanie szwów.

Wymontowanie dwóch igieł pozwoli nam na uzyskanie stębnówki łańcuszkowej. Stębnówka łańcuszkowa stosowana jest przeważnie w tych operacjach gdzie wymagany jest ścieg elastyczny odporny na naprężenie związane z użytkowaniem.

Do renderki można zamontować szereg lamowników oraz zwijaczy. Trzeba pamiętać, że wybierając lamownik do renderki, musimy pamiętać o jego sposobie montowania. Do standardowej renderki nadawać się będą lamowniki montowane na płasko. Jeżeli głównym naszym założeniem będzie lamowanie produktów warto pomyśleć o kolejnym typie renderki, czyli lamowarce. Jest to maszyna drabinkowa ze zmienionym oprzyrządowaniem, dzięki któremu lamowanie jest dużo łatwiejsze. Lamownik montujemy w takiej maszynie na „bagnet”.

Renderki możemy podzielić jeszcze ze względu na „łoże”. Wyróżniamy renderki płaskie oraz renderki z łożem cylindrycznym. Dzięki renderce z łożem cylindrycznym dużo łatwiej będzie nam uszyć zamknięte obwody takie jak rękawki, nogawki, dołów T-shirtów.